2013 m. gegužės 7 d., antradienis

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pranešimas: frakcijos atstovai įregistravo Seimo statuto pataisą, kuria numatomi atvejai, kuriais Seimo nariui nebūtų mokamas visas atlyginimas



Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Irena Degutinė ir Valentinas Stundys parengė ir įregistravo Seimo statuto 151 straipsnio pakeitimo ir papildymo projektą, kuriuo siūloma, kad Seimo nariui be svarbios pateisinamos priežasties nedalyvavusiam visuose Seimo posėdžiuose nebūtų mokamas to mėnesio atlyginimas ir lėšos su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms apmokėti. Tokį sprendimą galėtų priimti Seimo valdyba, remdamasi Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išvada.

„Seimas jau ilgą laiką svarsto naujos Seimo statuto redakcijos projektą, kurį priėmus būtų patobulinta daugelis dabar galiojančių Seimo statuto nuostatų, tarp jų ir 151 straipsnis. Vis dėlto iki šiol Seime nebuvo susidurta su situacija, kad Seimo narys ilgą laiką be svarbios pateisinamos priežasties apskritai nedalyvautų Seimo darbe. Tokia situacija nėra aptarta dabar galiojančiame Seimo statute, – teigia viena iš Seimo statuto pataisų iniciatorių Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė. – Nepaisant ypatingo Tautos atstovo statuso, Seimo narys, kaip ir bet kuris darbuotojas, atlyginimą gauna už atliekamą darbą. Tokia situacija, kai Seimo narys gauna atlyginimą už darbą (taip pat ir lėšas su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms), nors realiai jis savo funkcijų nevykdo, neatitinka ne tik Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Seimo statuto nuostatų, bet ir pačių pamatinių teisės principų – teisingumo, protingumo ir sąžiningumo. Tokia situacija kelia pagrįstą visuomenės pasipiktinimą“.

Siūlomu pakeitimu siekiama tobulinti Seimo statuto 151 straipsnio nuostatas atsižvelgiant į realią situaciją, kai Seimo kanceliarija neturi galimybių nemokėti atlyginimo ir parlamentinei veiklai skirtų lėšų Seimo nariui, kuris be svarbios pateisinamos priežasties ilgą laiką nedalyvauja Seimo darbe, taigi ir neatlieka savo, kaip tautos atstovo, funkcijų.

Seimo statute nėra aiškiai reglamentuoti klausimai, susiję su Seimo narių nedalyvavimu Seimo pasėdžiuose, neaptartas Seimo posėdžius praleidinėjančių Seimo narių atsakomybės klausimas. Pagal dabar galiojančias Seimo statuto nuostatas, Seimo nariui, kuris visiškai nedalyvauja Seimo darbe ilgą laiką, iki šiol vienintelė galima sankcija yra atlyginimo sumažinimas trečdaliu kas mėnesį.


Vincė Vaidevutė Margevičienė,
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja