2012 m. rugsėjo 13 d., ketvirtadienis

Pasitelkiant mokslininkus reikia sukurti efektyviausius narkomanijos prevencijai ir gydymui skirtus standartus



Šiandien įvykusioje spaudos konferencijoje „Mokslu pagrįsta narkotikų prevencija: kaip pritaikyti praktiškai“ Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė atkreipė dėmesį į Lisabonoje įsikūrusio Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro veiklą, kuris nuolat analizuoja Europos geriausias narkotikų prevencijos strategijas – gaires ir standartus. Šiuo metu yra suburta ekspertų grupė, kuri rengia sėkmingiausių rezultatų, moksliniais įrodymais pagrįstų gairių ir standartų narkotikų vartojimo prevencijos, gydymo srityse sąvadą.

„Neatsilikdami nuo Europos šalių turime burti savo šalies mokslininkų, praktikų komandą, pasitelkti ir pritaikyti Europos geriausia patirtimi pagrįstus standartus Lietuvoje. Šiuo metu mūsų šalyje nėra pakankamai narkomanijos prevencijai ir gydymui sukurtų standartų. Vis dėlto džiaugiuosi, kad ir mūsų universitetai yra aktyviai įsitraukę į šią veiklą. Į Lisaboną kviečiami mūsų valstybės institucijų atstovai, mokslininkai, kad galėtų pasakyti, kokį indėlį galėtų įnešti Lietuva į užsienio ir ypač – Europos praktiką“, – sakė V. V. Margevičienė, tarptautinės konferencijos ta pačia tema, šiandien vykstančios Seime, iniciatorė. Konferencijos tikslas – tariantis su specialistais, universitetų akademinėmis bendruomenėmis surasti geriausius instrumentus narkomanijos problemai spręsti.

Kaip pažymėjo organizacijos „Europos miestai prieš narkotikus“ (ECAD) direktoriaus pavaduotojas Okė Setreusas (Ake Setreus, Švedija), organizacija, kurią įkūrė 25 didžiausi Europos miestai, o Vilnius buvo vienas iš pirmųjų, dabar jau vienija 270 Europos miestų iš 33 Europos valstybių. Tokia didelė sklaida reiškia, kad organizacijos veikla, kai valstybės dalijasi gera patirtimi, yra naudinga ir turi didelę prasmę. Per šį laikotarpį buvo įvykdyta nemažai sėkmingų ECAD projektų ir programų, taip pat ir Lietuvoje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, Mykolo Romerio universiteto profesorius dr. Saulius Čaplinskas pristatė atnaujintą knygos „Atsako į AIDS ir narkomaniją kontroversijos“ leidimą. Jis atkreipė dėmesį, kad kova su narkotikų plitimu priklauso ne tik nuo valstybės ir įvairių organizacijų inicijuotų programų, bet ir nuo artimiausios aplinkos: kokią įtaką vaikams daro šeima, mokykla, aplinka ir kokią informaciją jie gauna iš išorės. Knyga atsidaro po 20 metų nuoseklaus darbo su šiomis problemomis ir sukauptos vertingos patirties.

„Norėtųsi, kad kuo daugiau Lietuvos miestų ir bendruomenių įsitrauktų į ECAD veiklą ir remtųsi mokslu, o ne vien kokiomis nors fantazijomis“, – sakė S. Čaplinskas. Islandijos pavyzdys įkvepia, kai tiek valstybės institucijos, tiek visuomenė sutarė, kaip reikia sukurti nepakantumo narkotikams atmosferą, kaip bendrauti su vaikais, kad jie nepaskęstų šiame liūne, o jau įsitraukusiems į narkotikų vartojimą padėti iš tos priklausomybės išsilaisvinti.

Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojo Povilo Radzevičiaus, norint sėkmingai vykdyti narkotikų prevenciją, gydymą ar užkardymą, geriausia, kai šią politiką formuojančios valstybės institucijos vieningai sutaria, kuri mokslu pagrįsta metodika yra geriausia. Tuomet Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, dalyvaujančiam tos politikos įgyvendinime, žymiai aiškiau ir paprasčiau įgyvendinti tuos tikslus. Pasak departamento direktoriaus, Lietuvoje narkotikų vartojimo problema yra didėjanti, bet, palyginti su kitomis užsienio valstybėmis, ji nėra tokia didelė.

V. V. Margevičienė apibendrino, kad politikai ir valstybės institucijos privalo suformuoti ilgalaikę ir tęstinę politiką narkomanijos prevencijos bei gydymo srityse. Ji sakė: „Dėsime visas pastangas, kad nebūtų užsimerkta apsimetant, kad šios problemos Lietuvoje neturime.“