2010 m. kovo 18 d., ketvirtadienis

Vaikų svaiginimuisi elektroniniais inhaliatoriais – Ne

Moksliniai tyrimai, atskleidžia vis daugiau įdomių faktų apie pražūtingą tabako poveikį žmogui. Ispanijos Navaros universitete atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad rūkymas didina viršsvorio riziką. Jei išsamesnės studijos patvirtins šiuos rezultatus, paaiškės, kad ilgus šimtmečius kurtas liekno kūno ir rūkymo santykis tėra mitas. Didelių atgarsių susilaukė ir Vokietijos vėžio draugijos išplatintas vėžį sukeliančių medžiagų (kancerogenų) sąrašas, kuris buvo papildytas iki 90 ir yra toliau pildomas. Kadangi JAV Maisto ir narkotikų administracija šiuo metu stengiasi išsklaidyti dūmų šydą, ilgą laiką dengiantį cigarečių sudėtį, ir jau 2011 metų birželį išplatins išsamią informaciją apie cigarečių sudėtį, kurią tabako gamintojai yra priversti pateikti, smalsu - ar tik dar labiau nesumažės rūkančiųjų gretos.

Pastebima, kad kelios šalys Europoje jau yra visiškai uždraudusios rūkymą visose uždarose patalpose, po 2009 metais Europos Komisijos priimto nutarimo panašios sąlygos iki 2012 metų turėtų įsigalioti visose ES šalyse. Daugėja šalių siekiančių visiškai pašalinti tabako gaminių reklamą iš prekybos vietų, tinkamai sureguliuoti jų prieinamumą bei ženklinimą.

Todėl neatsitiktinai, rinkoje pasirodė naujas produktas – elektroninės cigaretės. Jei elektroninės cigaretės įsitvirtins rinkose, jų gamybos neabejotinai imsis ir tabako pramonės gigantai. Nors šiuo metu dar nėra didžiųjų tabako gamybos kompanijų gaminamų elektroninių cigarečių, galima net neabejoti, kad tai tik laiko klausimas.

Šiuo produktu prekiaujama internete ir šis produktas atrodo visai kaip tikra cigaretė ir yra įkraunamas baterija. Kaip teigiama, didžiausias e-cigarečių privalumas yra tas, kad nikotino koncentracija jose gerokai mažesnė nei tikrose cigaretėse, be to, jos padeda sutaupyti pinigus, suteikia galimybę rūkyti visur ir visada, neskleidžia jokio nemalonaus kvapo, nekenkia dantų baltumui, nekelia gaisrų pavojaus.

Reklamoje teigiama, kad elektroninės cigaretės vadinamos sveika alternatyva tikrosioms cigaretėms arba siejamos su priemonėmis, padedančiomis mesti rūkyti, tačiau toks jų apibūdinimas kelia ir rimtų abejonių.

Nereikia pamiršti, kad Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos, kurią yra ratifikavusi ir Lietuva, tikslas nėra sukurti naujus produktus, kuriuos būtų galima rūkyti visur, o atvirkščiai, šalys yra susitarusios visomis įmanomomis priemonėmis mažinti rūkymo plitimą.

Kol kas mokslininkams tenka pripažinti, kad kai kuriais aspektais elektroninės cigaretės yra mažiau pavojingas produktas nei įprastos cigaretės, tačiau, nei vienas jų nedrįsta prognozuoti, kokios gali būti pasekmės organizmui po ilgalaikio šio produkto vartojimo. Išsamūs tyrimai, nustatantys galimą elektroninių cigarečių žalą žmogaus organizmui nėra iki galo atlikti, Pasaulio sveikatos organizacija drauge su kitomis tabako kontrolės organizacijomis skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir, kol nėra iki galo ištirtos galimos pasekmės, susilaikyti nuo šio produkto įsigijimo ir vartojimo.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija pateikia kelis pavyzdžius:

JAV Maisto ir vaistų administracijai didelių abejonių šio naujadaro „sveikumu“ sukėlė faktas, kai buvo nustatyta, kad įtraukiamo nikotino garų kiekis priklauso nuo naudojamų baterijų rūšies ir buvo aptikta vėžį sukeliančių cheminių medžiagų pėdsakų.

Naujojo Džersio senatorius Frankas Lautenbergas ragina Maisto ir vaistų administraciją neleisti pardavinėti elektroninių cigarečių, iki kol bus išsamiau ištirtas jų poveikis žmogaus organizmui. Pasaulio sveikatos organizacija palaiko senatoriaus pastangas, tačiau pagrindinio Didžiosios Britanijos platintojo teigimu, tokie veiksmai būtų neišmintingi ir neteisingi.

Jungtinėje Karalystėje yra draudžiama šį produktą pardavinėti kaip pagalbinę priemonę metant rūkyti, tačiau kol kas nėra draudžiama rūkyti jo viešose vietose.

Maltoje e-cigaretės jau yra pripažintos tabako gaminiu ir negali būti reklamuojamos, naudojamos uždarose patalpose ir parduodamos nepilnamečiams.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija teigia, net jei ir paaiškėtų, jos šis produktas išties yra mažiau kenksmingas, svarbu suvokti, kad nikotino dozės mažinimas neišsprendžia priklausomybės problemos, o tik padeda dar labiau silpninti valią ir pasiryžimą visiškai mesti rūkyti. Taip pat nėra abejonės, kad šiuo nauju produktu suskubs pasinaudoti elektronikos naujovėmis besidomintys vaikai ir paaugliai, kurie šiandien dar nėra rūkoriai. Tokiu atveju pasekmės būtų pražūtingos, nes vaikui priklausomybė nikotinui vystosi itin greitai, o nebesant specifinio tabako kvapo, tėvams ir mokytojams bus daug sunkiau pastebėti vaiko rizikingą elgseną.

Internete skelbiamoje informacijoje nurodoma, kad produktas atrodo kaip tikra cigaretė, bet negamina jokių „ikrų” dūmų. Tokia cigaretė, kurioje nėra tabako, kuri naudoja skysto nikotino kasetes. Vilioja pirkėją pinigų taupymu, nes nereikia degtukų, žiebtuvėlių, pieleninių. Elektroninės cigaretės pristatomos kaip cigarečių alternatyva.

Tačiau ekspertų teigimu, iki šiol skelbiamoje elektroninių cigarečių prekeivių pateikiamoje informacijoje nurodomi nikotino kiekiai yra tokie, kurie kiekvienam vaikui gali sukelti itin pavojingus nikotino intoksikacijos reiškinius ir rimtus sveikatos sutrikimus.

Norėčiau atkreipti dėmesį į keletą aplinkybių:
1. Elektroninių cigarečių prekių sąraše nurodomas pakuotės turinys:
Purkštukai, baterijos, kasetės (su nikotino talpa), pakrovėjai.

Kasėtės talpa – apie 150 arba apie 300 inhaliacijų.

Darau išvadą, kad ši prekė vartojama inhaliacijos būdu, įtraukiant į save tam tikras chemines medžiagas.

2. Koks yra Elektroninių cigarečių veikimo principas – įtraukus į save prietaisas įsijungia ir siunčia signalą į viduje esantį šildymo elementą pavadinta „purkštuku”, kuris greitai įkaista ir garina skystą nikotiną, kuris pavirsta vandens pagrindo garais, kurie atrodo kaip dūmai.

Darau išvadą, kad įvyksta degimo procesas ir susidaro garai, kuriuos asmuo įkvepia inhaliacijos būdu ir šie garai patenka į kvėpavimo takus ir tik po to iškvepiami.

3. Tad ką gi asmuo įkvepia į vidų, kas užsidega, kas pavirsta garais ir patenka į bronchus ir plaučius.

Kasetėje esančio skysčio sudėtis tokia: skysta nikotinas, kvapo ekstraktas ir propileno glikolis.

Skysto Nikotino yra keturios stiprumo rūšys: stiprios – 16 mg, vidutinio stiprumo 11 mg, silpnos – 6 mg ir visai be nikotino.

Kvapo ekstraktas – įvairių skonių skonis tikros cigaretės, obuolių, braškių, šokolado, kavos ir t.t.

Propileno glikolis – pažvelkime į šią cheminę medžiagą – propileną , kuris yra dar vadinamas propenu - tai organinė cheminė medžiaga, kuri normaliomis sąlygomis – bespalvės, bekvapės ir labai degios dujos. Pagal struktūrą priskiriamos angliavandenilių grupės alkenų klasei.

Natūraliai propilenas randamas anglies dujose, sintetinamas perdirbant naftą. Propilenas svarbi medžiaga svarbi medžiaga naftos pramonėje, dažnai naudojamas kaip kuras įvairiuose gamybos procesuose. Ši medžiagos kaloringumas panašus į propane, tačiau dėl mažesnės sudegusių produktų masės, jo degimo temperatūra aukštesnė.

Pavyzdžiui, Propileno glikolis – naudojamas kaip pagalbinė medžiaga arkliams gydyti kaip veterinarinio vaisto Quadrisol - geriamojo gėlio gamyboje.

Propileno glikolis naudojamas kaip veterinarinis vaistas gydant karvių ligą - ketozę, kai liga atsiranda dėl nesubalansuoto šėrimo, maisto medžiagų trūkumo, esant medžiagų apykaitos sutikimui.

Dar šis cheminis junginys yra Saulės kolektorių rinkinių sudedamoji dalis.

Todėl atsižvelgdama į mokslinių tyrimų apie šį naują produktą stoką, kartu su Nacionaline Tabako ir Alkoholio kontrolės koalicija patariu susilaikyti nuo šio produkto įsigijimo kol nebus atlikti kompetentingi ir išsamūs elektroninių cigarečių sudėties bei poveikio žmogaus organizmui tyrimai ir kol nebus įrodymų patvirtinančių, kad jas vartoti yra saugu.